Starosta Sokola Bernard: Penta si najala nebo řídila politiky a novináře

Na květnové valné hromadě Sazky zaznělo spoustu interesantních sdělení. Nejvíce se zřejmě rozpálil člen představenstva a starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard.* Dvaasedmdesátiletý prezident Světového svazu sokolstva ostře napadl investiční skupinu Penta.

„Představenstvo čelilo pokusu skupiny Penta Investments o převzetí Sazky, tento pokus byl doprovázen po celý rok 2009, ale i část roku 2010 negativní mediální kampaní vůči Sazce, především s cílem ovlivnit postoje bank a ratingových agentur proti akciové společnosti Sazka, rovněž tak ve snaze ovlivnit i představitele politického života a názory veřejnosti,“ pronesl Bernard.

Dále oznámil, že Sazka veškeré pokusy ustála. „Představenstvo Sazky považuje za správné poděkovat všem představitelům ve vedení občanských sdružení, že nepodlehli cílené kampani a dokázali se ostře ohradit proti útokům Penty Investments a jimi najatých nebo přinejmenším jimi řízených a ovlivněných politiků a „nezávislých“ novinářů“.

V této souvislosti stojí za připomenutí, že postoje bank a ratingových agentur vůči Sazce se loni a letos opravdu hodně změnily. Ještě loni v polovině listopadu měla od Standard & Poor’s rating B+. Od té doby ale nejvýznamnější světová agentura snížila Sazce rating hned třikrát. Postupně z B+ přes B a B- až na současných CCC+. Naštěstí je ještě kam padat – CC, C, CI, R, SD, D a na závěr NR – not rated.

Sazka také dosud nemá zajištěné dlouhodobé financování od bank. Ve zprávě auditora stojí, že firma nedisponovala dostatečnými likvidními zdroji, jež by mohly zabezpečit splacení veškerých bankovních úvěrů v řádných termínech. „Schopnost společnosti pokračovat v činnosti je tak do značné míry závislá na úspěšnosti jednání s bankami“.
-mot-

*) Zpráva o činnosti představenstva Sazky

Předcházející článek

Do Raiffeisenbanky dorazil těžký borec

Následující článek

Evraz Vítkovice Steel je připraven od 1. července pozastavit výrobu