Továrník Hlavatý pokračuje v úspěšné jízdě, Juta rekordně vydělává

Šedesátiletý matador českého kapitalismu Jiří Hlavatý patří mezi nejméně nápadné průmyslníky. O to více je ale úspěšný. Je jediným vlastníkem, předsedou představenstva a generálním ředitelem Juty, významného evropského výrobce technických textilií. Společnost předloni vydělala rekordních 404 milionů korun po zdanění, výsledky dosud nikde nepublikovala. Rekordní byl nejen čistý zisk, ale i tržby, které dosáhly výše 4,2 miliard korun. Vlastní kapitál výrazně překračuje hranici tří a půl miliard Kč. Královéhradecká společnost za posledních sedm let v souhrnu vydělala dvě miliardy korun po zdanění.

Juta v České republice vlastní a provozuje továrny na dvanácti místech. Fabriky chrlí syntetický trávník, různé druhy fólií, geotextilií, armovacích mřížek, difúzních membrán, varovných pásek, geosyntetik, motouzů, rašlových pytlů, síťovin, plotovin, velkoobjemových vaků, tkanin, přízí, filtrů nebo popruhů. Osmdesát procent produkce míří do zahraničí. Uplatňuje se zejména ve stavebnictví a zemědělství. Používá se při výstavbě dálnic nebo třeba na hasičské oděvy. Před dvěma lety Juta zaměstnávala téměř 1800 lidí.

Mnohonásobný miliardář a opravdový český továrník Hlavatý získal kontrolu nad společností koncem devadesátých let, kdy koupil podíly kuponových fondů Živnostenské banky, České spořitelny a Komerční banky. V listopadu 2005 vytěsnil za nemravných podmínek (za cenu nižší než 2x EBITDA) poslední drobné akcionáře a stal se jediným vlastníkem Juty.
-mot-

Předcházející článek

Komárek naprosto převálcoval E.ON Ruhrgas a zcela ovládl skupinu Europgas/SPP Bohemia/Moravské naftové doly

Následující článek

Nevkusné divadlo na Žofíně