Účast Air France-KLM v privatizačním tendru na ČSA byla hrubou nezodpovědností

Air France-KLM podle očekávání odstoupila z privatizace Českých aerolinií. Firma předběžným zájmem vyvolala očekávání, která byla zcela nereálná a nesmyslná. Analytici jako jednolité stádo okamžitě mluvili o favoritovi, který zaplatí miliardy korun. Zřejmě nenáhledli do výsledků Air France-KLM. Společnost za posledních patnáct měsíců prodělala v přepočtu více než 32 miliard korun. S takovými výsledky nebylo už před měsíci reálné cokoli kupovat. Zejména pak České aerolinie, které jsou zralé na bankrot. Air France zklamala podruhé. Akcionářem ČSA byla už v devadesátých letech. Český národní letecký přepravce se z účasti Francouzů dlouho vzpamatovával. Hlasy, že se tak nestalo dodnes, nejsou výjimečné.

Stát v reakci na oznámení Air France-KLM zcela správně oznámil, že bude v privatizaci pokračovat. Jediným zájemcem zůstává konsorcium Unimex Group/Travel Service. Velmi důležitým momentem budou pohovory posledního finalisty s managementem Českých aerolinií, které proběhnou na začátku září. Diskutovány budou především výsledky ČSA a jejich porovnání s plánem. Tento moment rozhodně o tom, kolik Unimex Group/Travel Service nabídnou. Každá plusová hodnota bude překvapivá. Byť by šlo o jednu korunu.

Management v posledních dvou a půl letech prodal majetek za zhruba čtyři miliardy (cargo, catering, budovy, letadla, pozemky). Všechno je pryč. V květnu České aerolinie dostaly 2,5 miliardovou půjčku od státního Osinku. Stále je to málo.
-mot-

Předcházející článek

Společníci největší české advokátní kanceláře zarovnali obchodní podíly

Následující článek

Česká větev rakouského Immoeastu prodělala za rok téměř 7 miliard korun