Sisákova ústecká Spolchemie má trable. Je bez peněz a dluží po splatnosti

Kolem Spolku pro chemickou a hutní výrobu je v posledních měsících dost živo. Nejpodstatnější je, že firma spadla do dluhové pasti. Konsolidované závazky Spolku se na konci loňského roku pohybovaly těsně pod hranicí šesti miliard korun. Dále tu byla ještě nějaká ručení za STZ a zřejmě i další podniky kolem bývalé Setuzy.

Podle informací webu motejlek.com se Spolek propadl do těžkých ztrát a není schopen dostát svým závazkům v termínech splatnosti. Jeho závazky po splanosti by se měly momentálně pohybovat kolem jedné miliardy korun. Dluží dodavatelům i úvěrujícím bankám. Ty donutily akcionáře, aby v jejich prospěch bylo zřízeno k podniku zástavní právo*.

Spolek také zastavil veškeré investice. Ústecká firma, kterou kontroluje Petr Sisák, dokonce přiznala, že nemá peníze na výstavbu zařízení, které by z procesu výroby odstranilo vysoce jedovatou a nebezpečnou rtuť. Spolek se před pár lety zavázal, že rtuť odstraní do konce roku 2012. Díky tomu slibu de facto může vyrábět.

Vybudování membránové elektrolýzy je velmi drahá záležitost. Jde o částku přesahující jednu miliardu korun. Firma přitom na začátku roku 2007 slíbila, že zkušební linka poběží už v roce 2011. Producent syntetické pryskyřice a epoxidů tedy nebude schopen dostát svému slovu. Nejen, že teď nemá peníze, ale ani žádná banka mu aktuálně nepůjčí.
-mot-

*) http://www.motejlek.com/banky-chteji-po-spolchemii-vic-zastavni-pravo-bude-zrizeno-i-k-samotne-firme

Předcházející článek

Agrofert Holdingu přibyla zvířata za zhruba 300 milionů korun

Následující článek

Vasil Bobela, Petr Pudil a Pavel Tykač si na léto vyplatili 3,1 miliard korun