V ČSSD sílí hlasy, že by se do ČSA nalily peníze a firma se prodala, až odezní krize

Privatizace Českých aerolinií rozhodně není hotovou věcí. Oba finalisté tendru Unimex Group/Travel Service a Air France-KLM určitě státu nenabídnou částku, kterou by si představoval. Rozhodně to nebudou miliardy. Proto není ani zdaleka jisté, že vznikající vláda privatizaci dokončí.

České aerolinie jsou v hrozivé finanční situaci. Odstupující ministr financí Kalousek dokonce tvrdí, že pokud se společnost rychle neodstátní, bude ji prodávat konkursní správce. Lidé z ČSA zase nevylučují, že by firma bez nového majitele nebo čerstvého kapitálu, nemusela přežít příští zimu.

Momentálně existují dvě varianty další vývoje. ČSA rychle prodat, byť za pakatel a zbavit tíhy státní pokladnu nebo s prodejem počkat a nalít do společnosti několik miliard korun. V opoziční ČSSD, která vévodí většině průzkumů stranických preferencí, začínají nabývat na síle hlasy, které podporují druhé řešení. V zásadě jde o to sanovat ČSA a po odeznění krize firmu za pár let prodat. Podle optimistů by na záchranu aerolinií stačily dvě miliardy. Prodej za pár let by pak mohl vynést třeba šest miliard.
-mot-

Předcházející článek

Honba za odvážnými klienty, následovníky státních Lesů ČR

Následující článek

J&T, Luděk Kostka a skupina Veolia blízko zakázce až za 115 miliard