V Unipetrolu zřejmě byznys vyhraje nad politikou

Polským koncernem PKN Orlen ovládaný Unipetrol loni za 27,2 milionu dolarů koupil od společnosti Royal Dutch Shell šestnáctiprocentní podíl ve vlastní dceřiné společnosti Česká rafinérská. Celkově tak posílil na 67 procent, zároveň na sebe ale vzal závazek zajistit dodatečný kontrakt na dodávku zhruba milionu tun ropy ročně pro své rafinérie, který před tím zajišťoval Shell. O kontraktu se jedná v mimořádně citlivém období krymské krize.

Smlouva o dodávce ropy má začít platit od dubna, PKN Orlen, minoritně vlastněný polským státem, tvrdí, že je před jejím uzavřením, vzhledem k politické situaci ale zatím neuvádí, s kým. Poláky ovládaná česká společnost je závislá na ruské ropě, a to je při současné krymské krizi a tedy ještě napjatějším polsko-ruským vztahům třaskavá kombinace. Podle všeho ale ekonomické zájmy převáží.

Obě rafinérie České rafinérské v Kralupech nad Vltavou a Litvínově mají roční kapacitu zhruba 8,7 milionu tun ropy, přičemž převážně jde o ruskou ropu typu Rebco dodávanou ropovody Družba a TAL-IKL. A zdá se jisté, že s Rusy se nakonec Poláci dohodnou i na dodatečném kontraktu po Shellu.

Svědčí o tom přinejmenším aktuálně zveřejněné ruské exportní záměry na druhé letošní čtvrtletí. Z nich vyplývá, že Rusko sice kvůli zvýšenému vlastnímu odběru ropy omezí v období duben červen export o 2,6 procenta, Česko je ale naopak mezi málem destinací, kam se dodávky zvýší, a to o 265 tisíc tun na celkových 1,145 milionu tun. Navýšení odpovídá zhruba ročnímu objemu milion tun, tedy přesně podle kontraktu Unipetrolu…
-pes-

Předcházející článek

www.lawyersmotejlek.com dočasně nefunkční, web ale běží na www.lawyers.motejlek.com

Následující článek

Největší podomní prodejce elektřiny a plynu loni vydělal 652 milionů korun po zdanění