Vinař a viceguvernér ČNB Miroslav Singer chtěl před týdnem srazit klíčovou úrokou sazbu o celé jedno procento

Zápisy ze zasedání Bankovní rady České národní banky jsou již nějakou dobu veřejně dostupné na webových stránkách ČNB. Jde o celkem zajímavé čtení. Poslední diskuse nejvyššího vedení centrální banky proběhla před šesti dny a jejím nejhmatatelnějším výsledkem bylo snížení limitní úrokové sazby pro dvoutýdenní repo operace o půl procentního bodu na 2,25 %.

Chyběl pouze Pavel Řežábek. Pro snížení klíčové sazby o půl procenta hlasovali guvernér Zdeněk Tůma, Eva Zamrazilová, Vladimír Tomšík a Robert Holman. Tradičně se od názoru většiny lišil viceguvernér Mojmír Hampl, který byl pro snížení o 0,75 procenta.  

Nejradikálněji si počínal druhý viceguvernér Miroslav Singer. Zapálený vinař navrhoval snížení sazby o celé jedno procento. Jeho návrh nakonec ale nikdo nepodpořil. Kdyby Singer uspěl, hlavní sazba by padla na 1,75 procentního bodu. Do roku 2008 přitom vstupovala na úrovni 3,5 procent.

Za zmínku z posledního zasedání rovněž stojí debata o potenciálních protiinflačních rizicích. Za jedno z nich bankovní rada označila poruchy finančního zprostředkování ze strany českých bank. „Přestože mají dostatek kapitálu, mohou začít omezovat poskytování úvěrů“.

-mot-

Vinice rodiny Singerů

Otec (energetik) a syn (známý ekonom) Singerovi vlastní dvě malé registrované vinice v obci Žalhostice u Litoměřic na úpatí Radobýlu. Existují záznamy o tom, že Žalhostice patřily kolem roku 1626 k největším vinařským obcím v Čechách (přes 100 evidovaných vinařů). Otec pochází z Bučovic na Moravě, víno pěstuje a vyrábí od roku 1980, kdy rodina zakoupila zahradu ve viniční trati Nad školou s 200 keři „millerky“. Vinici postupně rozšířili na dnešní stav (0,16 ha) a syn získal v roce 2003 opuštěnou, zanedbanou viničku (0,06 ha) v krásné poloze viniční trati Radobýl. Vinici se podařilo v průběhu dvou let dát do pořádku. Rodina vyrábí víno jako hobby pouze pro vlastní potřebu a posezení s blízkými přáteli,víno není určené na prodej nebo k uvádění do oběhu. Singerovi pěstují široký rozsah odrůd – většinu z těch, které lze v Čechách pěstovat. Nízké sklizně a vysoké cukernatosti hroznů jsou samozřejmostí.Při výrobě i malých partií vína využívají všech dostupných poznatků a technologií. Potěšení mají především z plných,suchých bílých vín, ale v dobrých ročnících lze i v této lokalitě získat pěkná červená přívlastková vína. Pro zjištění úrovně svých vín každoročně vystavují vína na výstavách v Čechách i na Moravě.V minulosti úspěšně vystavovali i na Slovensku, kde získali své dosud nejcennější ocenění na Vinoforu Bratislava 1991 za Müller-Thurgau. Nejúspěšnějšími odrůdami na výstavách v poslední době jsou Aurelius, Rulandské bílé a šedé a Dornfelder.

Zdroj: vinarskypruvodce.eu

Předcházející článek

Slovenský plynárenský priemysel musí zaplatit firmě drsného českého miliardářě Pavla Tykače stovky milionů Sk

Následující článek

Slovenská Markíza začala mohutně napájet pokladnu české Novy, letos už jí poslala 606 milionů