Vítejte v devadesátých letech

Vpád inspektorů Evropské mise do kanceláří polostátního energetického holdingu ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu (EPH) ukazuje, že možnosti a schopnosti majitelů konkurenční skupiny Czech Coal jsou značně rozsáhlé. Jejich udání uvedlo do pohybu mašinérii, v Česku dosud zcela nevídanou.

Motorem tlaku na ČEZ a EPH je především Pavel Tykač, který do uhelného byznysu vstoupil v roce 2006, kdy koupil 40 procent tehdejší Mostecké uhelné. Od té doby se hodně změnilo. Čelákovický predátor agresivně tlačí na pilu. Nyní je zcela zaměřen na uhelnou elektrárnu v Počeradech. Chce donutit ČEZ, aby mu ji prodal. Je zřejmě připraven prosadit svou za každou cenu.

Podobně se choval v devadesátých letech, kdy za „zvláštních“ okolností nabyl majetek v řádu deset miliard a více. Věří, že to povede k výsledku, jaký si představuje. Tykač si je dobře vědom, že proti sobě má de facto státní podnik. Určitě sází na to, že management nepůjde do vyhroceného střetu a nakonec mu ustoupí. Zatím se tak ale nestalo a vedení ČEZ v čele s Martinem Romanem drží pozici.
-mot-

Předcházející článek

Ředitel Sazky Hušák je v New Yorku, asi na nákupech

Následující článek

Inspektoři z Evropské komise vrátili šéfům ČEZ jejich mobily