Vzpomínka stará jedenáct let: O český solární byznys se ucházel i slovutný konstruktér Messerschmittu Ludwig Bölkow

Dávno před tím, než se o slunečný zdroj energie začali v Česku zajímat lidé jako Ivo Rittig, přilákala zdejší fotovoltaika mimořádnou postavu z Německa. O firmu Solartec z Rožnova pod Radhoštěm se ucházel krátce před svou smrtí Ludwig Bölkow, význačný hybatel světového letectví a později propagátor obnovitelných zdrojů energie.

Solartec je průkopníkem solárních systémů a elektráren v Česku. V roce 2002 patřil pod holding Plynostav Pardubice. Jednatel a jeden ze zakladatelů Solartecu Jaromír Řehák ale Plynostav vyplatil a firmu sám převzal. Zároveň se o ni začali zajímat zahraniční investoři. „Němci plánovali investovat a kolem toho se pohybovalo hodně zajímavých lidí. Hlavním investorem byl pan Bölkow. Ten velký, známý pan Bölkow, který vyráběl messerschmitty a po válce vrtulníky,“ říká v rozhovoru pro motejlek.tv Řehák.

Když Bölkow přiletěl na debaty o investici do Rožnova, bylo mu už přes devadesát let. Krátce na to bohužel zemřel a nakonec nebylo nic ani z námluv ostatních zájemců. Řehák zůstal jako stoprocentní vlastník sám a následný vývoj ukázal, že neprohloupil.

Bölkow, narozený v roce 1912 začal svou hvězdnou kariéru za války, kdy nastoupil jako letecký inženýr do firmy Messerschmitt AG. Vedle toho, že tato firma v nelidských podmínkách zaměstnávala vězně koncentračních táborů, také posouvala světový letecký průmysl o mílové kroky dál. Jako první například uvedla v roce 1943 do sériové výroby bojovou stíhačku poháněnou proudovým motorem Me 262 – Schwalbe. Právě Bölkow byl i přes své mládí šéfem tohoto ambiciózního programu. Že na něm neulpěla stopa nacistických hrůz, stvrdila v roce 1978 Britská letecká společnost, která mu udělila Zlatý metál.

Po válce založil vlastní konstrukční firmu Bölkow-Entwicklungen KG, později Bölkow GmbH, která vyvíjela helikoptéry, lehké letouny a obranné rakety. Na konci šedesátých let fúzoval se svým bývalým kolegou Willy Messerschmittem, načež vznikl veledůležitý německý koncern pro letectví a kosmonautiku Messerschmit-Bölkow-Bohm (MBB), později převzatý pod křídla DASA, respektive dnes v Holandsku registrované globální korporace EADS.

Už od sedmdesátých let, zejména od světové ropné krize, se Bölkow začal angažovat v propagaci obnovitelných zdrojů energie. V roce 1977 opustil MBB a letectví a později založil firmu Ludwig Bölkow Systemtechnik GmbH zaměřenou na rozvoj „eco-friendly“ technologií. V oboru byl považován za světovou kapacitu stejně jako před tím v letectví.
Škoda, že do Rožnova tehdy nepřiletěl o deset, dvacet let mladší Bölkow.
-pes-

Předcházející článek

Reindustrializace Spojených států je velkou příležitostí pro zdatné české výrobce

Následující článek

motejlek.tv: Jaromír Řehák, Solartec Holding