Wolf lodge: Na sever za vlky

Vlci – tajemná a často obávaná zvířata. Ve skutečnosti však velice plaší tvorové, kteří byli lidmi málem vyhubeni. Na severu Norska, daleko za polárním kruhem v odlehlém údolí, se s vlky potkal Michal Pátek, travel designer z Exclusive Tours.

Po několika hodinách letu přistávám na norském letišti Bardufoss, na 69. rovnoběžce. Je prosinec, všude je bílo a mrzne, až praští. Dívám se po okolních horách a představuji si, jaké asi bude setkání s jejich obyvateli. Přijmou mě? Budou se mě bát? Nebo se mám bát já?

Nečekejte žádnou zoo.

Přímo na letišti mě vyzvedává řidič. Míříme do Polar Park, útočiště pro vlky a další částečně ochočená arktická zvířata. Nečekejte ale žádnou zoo. Medvědi, vlci, losi, jeleni i lišky tu v rámci ohraničené, přírodní rezervace žijí volně a nejsou vystavováni na odiv. Naopak, ve Wolf Lodge, kde budu trávit noc, se vlci chodí dívat na vás. Nachází se totiž na místě, kde se přirozeně scházejí.

Vlci nejsou velcí psi

Za pár minut vstoupím do ohrady, kde na nás čeká pět plně vzrostlých, norských šedých vlků. Jsem trochu nervózní. Jeden z místních průvodců, a zároveň ošetřovatel, mě uklidňuje: „Tito vlci jsou na lidi zvyklí. Vlastně jsou za novou společnost rádi. Nikdy s nimi ale nesmíte jednat jako se psy. Nestůjte nad nimi, nedívejte se jim do očí a rozhodně nevyplazujte jazyk.“

Polibek od vlka?

Vstupujeme do ohrady, průvodce přikládá ruce k ústům a vydává zvláštní zvuk podobný zavytí. Odpovídá mu směsice vytí, pískání a knučení a za chvíli se z blízkého stromořadí vynořuje celá vlčí smečka. Moji nervozitu rychle vystřídá nadšení. Ani nevím jak a najednou jednu vlčici drbám na břiše. Další mi olizuje nos. Nemůžu uvěřit vlastním očím. Z obávaných predátorů se vyklubali úžasně hraví tvorové.

Noc pod polární září

Večer v pohodlí Wolf Lodge vzpomínám na dnešní zážitek. Náhle se za oknem objevuje jeden z vlků. Chvíli se na nás dívá a pak zmizí do tmy. Husí kůže, která mi naskočila, zmizela, ale na setkání s těmito vznešenými šelmami nikdy nezapomenu. Pokud někdy zatoužíte za záblesků polární záře pozorovat vlky vyjící na měsíc, jiné místo než Wolf Lodge nehledejte. Nejlépe se sem dostanete s Exclusive Tours, kde za vás všechno zařídíme. A vy už se jen budete moct těšit na schůzku vašeho života.

Autor: Michal Pátek, Exclusive Tours
Fotografie – Zdroj: Wolf Lodge.

Předcházející článek

Tlak na DK a PT byl podle očekávání spuštěn

Následující článek

Čeští magnáti v Itálii útočí na velkou kořist