Zkrachovalý bankéř Václav Skala vydělává miliardy na nemovitostech

Pražská správa nemovitostí, nejdůležitější tuzemská firma Václava Skaly, za posledních pět let vydělala 2,17 miliard korun po zdanění. I kdyby Skala všechny tyto zdaněné peníze vrátil České národní bance, ani zdaleka by to nestačilo na sekeru, kterou jeho Bankovní dům Skala zanechal. Skala byl v letech 1990 až 1996 předsedou představenstva peněžní instituce. V roce 1997 tehdejší ministr financí Ivan Pilip vyčíslil podporu Skalově bance, která přišla o bankovní licenci, na 3,18 miliard korun.

Další Skalovy hříchy představují účast na investičním fondu Trend, který spoluzakládal a z nějž se vypařila miliarda korun nebo selhání Bankovního domu Skala jako depozitáře investičních fondů a společností. Banka například byla depozitářem fondu Futurum Aurum, který vytuneloval Rus Alim Karmov. Střadatelé byli okradeni o více než 200 milionů.

Čtyřiapadesátiletý Skala má dnes trvalé bydliště v Monaku a vlastní nemovitosti v různých koutech světa. V Česku kontroluje přes Praha Real soustavu několika realitních společností. Již zmíněná Pražská správa nemovitostí loni vydělala 428 milionů v čistém, o rok dříve to bylo dokonce 820 milionů. Firma ve velkém nakupuje a poté rozprodává bytové objekty a činžovní domy, především v Praze. Loni do jejich pořízení investovala 570 milionů. Prodej byl ještě o pár stovek milionů vyšší. Letos Skala v nákupech mohutně pokračuje. Na jaře například koupil od Ikana dům v Pařížské ulici 23. Zaplatil za něj sedm milionů eur.

Další Skalovou důležitou firmou je Pražský fond, uzavřený investiční fond. V podstatě jde o bývalé Služby dolů, které Skala v roce 2006 koupil za 421 milionů korun od OKD. Pražský fond, jehož majetek představují bývalé podnikové byty na Kladně a peníze utržené za jejich prodej, za poslední dva roky vydělal 300 milionů po zdanění. Celkový zisk by mohl překročit hranici jedné miliardy.

Více než 400 milionů Skala vydělal na Obchodním Centru Grand Pardubice. Rozsáhlý objekt nejprve provozoval a pak na přelomu let 2006/2007 prodal za 750 milionů korun firmě Winnipegia Shelf, která je součástí rakouského nemovitostního obra Immoeast.

Skala před rokem 1989 žil v německém Stutgartu, po revoluci se hned vrátil do rodné země, kde zanechal „krvavou“ stopu. Jeho nejbližším partnerem je padesátiletý Michal Malý, jenž vlastní 20 procent Skalova zdejšího byznysu. To z něj činí velmi bohatého muže. Není vyloučeno, že dokonce miliardáře.
-mot-

Pražská správa nemovitostí – zisk před zdaněním v mil. Kč
2004 274
2005 329
2006 631
2007 961
2008 514

Předcházející článek

Vasil Bobela, Petr Pudil a Pavel Tykač si na léto vyplatili 3,1 miliard korun

Následující článek

Sazce za tři měsíce narostly o 1,4 miliardy korun krátkodobé závazky