Globální trh s NFT i top 10 českých aukcí hlásí rekordy

Je červenec a to mimo jiné znamená, že se můžeme podívat na čísla z prvních dvou kvartálů. A jsou to čísla pozitivní, ať už na českých aukcích, nebo v blockchainovém světě NFT. Pokochat se tentokrát můžeme i přehlídkami světových módních domů, které se letos konaly v Benátkách a nechaly se inspirovat výtvarným uměním. Co dalšího by vám tento týden nemělo uniknout?

Rekordních top 10 aukčních položek prvního pololetí
Růst českého aukčního trhu potvrzují i výsledky prvního pololetí. Přestože se většina aukcí uskutečnila online nebo s omezenou účastí v sále, úhrnná cena deseti nejdražších položek opět vzrostla. Na všech deset děl byste tentokrát potřebovali lidových 276,5 milionu korun včetně aukčních provizí, což je historický rekord. Oproti stejnému období v loňském roce (35 milionů Kč) se pochopitelně jedná o extrémní nárůst, ten byl ale zapříčiněn zrušením naprosté většiny jarních aukcí. Srovnání ale snese rok 2019, kdy deset nejdražších položek první poloviny roku stálo dohromady 233 milionů korun.

Kdo se letos prodával za nejvyšší částky? Hned tři první příčky drží díla Toyen, kterým jistě zalichotila i právě probíhající výstava v Národní galerii, a dále Jan Preisler, František Kupka, Jindřich Štyrský, Emil Filla, Bedřich Piskač, Li Kche-žan a top desítku uzavírá Alfons Mucha.

NFT: výsledky za druhý kvartál i spolupráce TMBK s McDonald’s
Co by to bylo za novinky ze světa umění, kdyby v nich chyběla zmínka o NFT. Globální trh s touto novou formou uměleckých děl hlásí i v druhém kvartálu růst. Zatímco v prvním kvartálu letošního roku prošla trhem NFT díla v celkové hodnotě 2,3 miliardy dolarů, v druhém činil obrat 2,4 miliardy dolarů. NFT se tedy daří i navzdory klesající ceně bitcoinu ve stejném období. Nutno podotknout, že NFT není nutně vázáno s výtvarným uměním, oblíbil si ho třeba i herní průmysl.

A novinky hlásí tento týden i český trh: satirik Tomáš Břínek, kterého nejspíš znáte pod přezdívkou TMBK, se spojil s firmou McDonald’s a společně draží právě NFT z dílny tohoto grafika. Koláž s názvem Maestropiece má aktuálně hodnotu přes 32 tisíc Kč, dražit se bude až do konce příštího týdne a výtěžek z aukce půjde na podporu rodin dlouhodobě nemocných dětí.

Goya neGoya v Pradu
Příběh kolem autorství díla Colossus v madridském Pradu potichu získal novou zápletku. Dílo, za jehož autora byl historicky považován věhlasný španělský malíř Francisco Goya, po zkoumání a restaurování v 90. letech vzbudilo pochybnosti a bylo označeno za dílo Goyova žáka Asensia Julià. Teď se ukázalo, že během reorganizace svých sbírek Prado připsalo dílo zpět Goyovi, aniž by to jakkoliv vysvětlilo či opřelo o nová zjištění. Určování autorství děl dávno nežijících autorů samozřejmě není vůbec snadná disciplína, tím spíš bychom z ní ale neměli dělat dojmologii a přepisovat popisky podle nálady.

Spojení umění a módy v Benátkách
Slavné modely Yvese Saint Laurenta z 60. let, kterými vzdával poctu umělcům od Pieta Mondriana po Andyho Warhola, jsou učebnicovou ukázkou toho, jak blízko k sobě mají móda a výtvarné umění. Právě módní dům Saint Laurent letos na tuto tradici navázal a uspořádal přehlídku své jarní kolekce pro příští rok v Benátkách, a to přímo uprostřed dechberoucí instalace umělce Douga Aitkena. A Saint Laurent není sám, pár dní na to v Benátkách proběhla i přehlídka značky Valentino. Ta si pro ni vybrala Arsenale – lokaci, kterou máme všichni spojenou s benátským bienále.

Víkendový poslech i tip na výstavu
V podcastu Petra Viziny se tentokrát můžete seznámit s fotografem Jiřím Thýnem, který právě vystavuje v Galerii hlavního města Prahy, konkrétně v pražském Domě fotografie. A pokud byste dílo Jiřího Thýna rádi poznali ještě blíž, mám pro vás dobrou zprávu. Je totiž jedním ze čtyřicítky umělců, které začátkem září představíme na druhém ročníku J&T Banka Art Index Pop-up. Stay tuned!
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Tereza Příhodová Štětinová a Roman Štětina – Manželé z Umělecké

Následující článek

Miliarda na českých aukcích, nové položky na seznamu UNESCO, kuriózní podvod německé celebrity