Babišova německá čpavkovna loni dosáhla zisk téměř sto milionů eur

Životní investicí Andreje Babiše v byznysu byla koupě SKW Stickstoffwerke Piesteritz, jednoho z největších evropských výrobců dusíkatých hnojiv, čpavku a močoviny. Chemičku loni sám Babiš ocenil na 700 milionů eur, nyní se ukazuje, že hodnota může být ještě vyšší. Možná miliarda eur. SKW Piesteritz loni vykázala zisk před zdaněním kolem 95 milionů eur (2,3 miliardy korun). Meziročně si polepšila téměř dvakrát. Za poslední čtyři roky vydělala asi 6,5 miliard korun po zdanění.

Babiš do kdysi prodělečné továrny vstoupil v roce 2002, o čtyři roky později vykoupil Ameropu a stal se jediným vlastníkem. SKW Piesteritz leží v sasko-anhaltském městě Lutherstadt Wittenberg. Historie společnosti spadá do období první světové války. V roce 1915 byla založena Říšská dusíkárna Piesteritz. První karbidový odpich proběhl o Vánocích téhož roku.

Součástí majetku SKW je také 220 hektarový průmyslový areál, v němž působí více než tři desítky dalších společností, které se zabývají výrobou bionafty, melaminu, proteinů, páry či elektřiny. Německá chemička je vůbec nejziskovější firmou Babišovy skupiny Agrofert Holding.
-mot-

Předcházející článek

Rusové nalijí do rafinerii 8 miliard eur, stejně to nebude stačit

Následující článek

Na ČEZ jsou analytici krátcí