Českou republiku čeká dvouletá masírka ze západu, z východu a z USA

Polostátní energetický holding ČEZ časově ohraničil období, v němž se budou dít velké věci. V roce 2011 bude totiž vybrán ten, kdo vybuduje dva až pět jaderných reaktorů. Hodnota kontraktu představuje podle prvních odhadů 150 až 480 miliard korun. Při takové ohromující sumě nastoupí mohutný politický lobbing nejtěžšího kalibru. Na pořádné peníze si přijdou někteří místní šíbři. Nejlépe z toho vyjde ten, kdo bude „vodit“ příští vládu. O tom se rozhodne po parlamentních volbách na jaře příštího roku.

Zájemci o vybudování jsou tři: francouzská Areva, americký Westinghouse Electric Company spadající pod japonskou Toshibu a ruský Atomstrojexport, patřící pod státní Rosatom. V následující dvouletce se dá očekávat podstatně zvýšený počet různých delegací z Francie, Spojených států a Ruska. Američany bude vydatně podporovat Japonsko.

Média budou ládována pikantními materiály, objeví se několik skandálů. První půtky už začaly. Jeden ze zaměstnanců ČEZ se nechal slyšet, že rozhodovat o vítězi bude pouze firma. Reakce přišla okamžitě. Jeden z ministrů řekl, že hlavní slovo bude mít vláda. Nakonec se ale rozhodne podle toho, kdo lépe „namaže“. Všichni tři zájemci se na to už určitě připravují. Velmi dobře vědí, že Česká republika je korupcí paralyzována.
-mot-

Předcházející článek

Kofola podstatně zvýšila zisk, EBITDA za devět měsíců přesáhla 1,1 miliardu korun

Následující článek

Soud zamítl návrh na předběžné opatření týkající se 14,8 % ArcelorMittalu Ostrava