ČEZ prodává elektrárnu Chvaletice, logickým kupcem nejvyššího komínu v Čechách se jeví EPH

Polostátní energetický holding ČEZ chce vyčlenit do samostatné firmy elektrárnu Chvaletice a následně ji prodat nebo vyměnit. Možnost koupit Chvaletice měla skupina Czech Coal. Ta ale odmítla. Pavel Tykač a spol. jsou až příliš fokusovaní na Počerady. Teď ale nemají nic a jsou závislí na odběratelích, kterých ubývá a ubývat bude.

Chvaletice patří v rámci ČEZ mezi nejproblematičtější elektrárny. Jsou zastaralé, nepříliš ekologické. Při stávajících cenách elektrické energie navíc jedou pouze na minimální výkon. Přitom instalovaný výkon 800 megawattů je velmi solidní. Pro ČEZ je dnes lepší ve Chvaleticích nevyrábět elektřinu a prodávat povolenky. Polostátní holding řízený Martinem Romanem také nepočítá, že by investoval do obnovy elektrárny. Pokud ji neprodá, kolem roku 2015 ji patrně uzavře.

Po vypadnutí Czech Coalu a při pohledu na českou energetickou mapu, dává akvizice Chvaletic smysl především pro Daniela Křetínského. Jím řízený Energetický a průmyslový holding (EPH) má našlápnuto a chce se stát velkým hráčem na regionálním energetickém trhu. EPH brzy převezme od skupiny J&T Elektrárny Opatovice. Právě Chvaletice leží v sousedství. Křetínský by si tak pojistil regionální dominanci.

EPH by navíc nemusela mít tak velký problém s tím, že Chvaletice představují akvizici zastaralého a méně ekologického zdroje se střednědobým využítím. Skupina by elektrárnu nasazovala do výroby podle toho, jak se bude vyvíjet trh. Může přitom velmi dobře zužitkovat okamžité napojení na vlastní trading.

Případná cena za Chvaletice bude jistě předmět dlouhého vyjednávání. Zdroj je velký, ale zastaralý. I když nebude vyrábět, může vydělávat na prodeji povolenek. Alokace elektrárny pro období 2008-2012 představuje 2 719 059 povolenek, což při aktuální ceně představuje 4,6 miliard korun. Jisté úskalí ale představuje fakt, že zisk z jejich prodeje, je třeba proinvestovat. V případě Chvaletic to může být dosti komplikované. Tyto věci se jistě promítnou v cenovém očekávání ČEZ a případné nabídce potenciálního kupce.

Elektrárna Chvaletice leží na Labi mezi Pardubicemi a Kolínem. Celkový instalovaný výkon tvoří čtyři bloky po 200 megawattech. Elektrárenský komín měří 305 metrů a je nejvyšší v České republice.
-mot-

Předcházející článek

Weil, Gotshal & Manges zatím „vylovila“ na ministerstvu dopravy 180 milionů

Následující článek

Chmurná budoucnost slovenského hospodářství