Chemoprojekt Tomáše Plachého čelí insolvenčnímu řízení, návrh podal liberecký Syner

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Chemoprojekt. Návrh podal Syner. Liberecká stavební firma ve svém podání tvrdí, že jí přední tuzemský dodavatel investičních celků dluží po splatnosti platby za dvanáct faktur. Celkem jde o 63 milionů korun.

Aby Syner podpořil svůj návrh na zahájení insolvenčního řízení, připojil další věřitele, kterým má Chemoprojekt dlužit po splatnosti. Jde o firmy Bohemia Müller, Průmstav, Prokop Invest, Proficolor, Tenez, Renetra, Westfalia Metal a Desmet Ballestra Oleo. Jmenování italské společnosti potvrzuje, že Syner věnoval návrhu důkladnou pozornost.

Za dluhem Chemoprojektu stojí neproplacení části stavebních dodávek, prácí a služeb, které se týkají výstavby závodu na výrobu bionafty pro Preol v areálu Lovochemie. Obě firmy jsou součástí Agrofert Holdingu průmyslníka Andreje Babiše. Chemoprojekt byl dodavatelem zařízení a Syner vykonával některé dílčí stavební dodávky.

Syner je firma s barvitou pověstí. Za poslední účetní období vydělal 168 milionů korun po zdanění. Spadá pod S group holding, který vlastní liberečtí „Corleonové“ Petr Syrovátko (50,5 %) a Jiří Urban (49,5 %).

Chemoprojekt je součástí uskupení Safina/Chemoprojekt/Technoexport, za nímž stojí Tomáš Plachý. Jak tento týden informoval web motejlek.com, firma je postižena platebními problémy velké polské chemičky ZAK (Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle). Chemoprojektu by měla podle deníku Parkiet dlužit po splatnosti kolem čtvrt miliardy korun.
-mot-

Předcházející článek

Sazka pronikla až na stoly šéfů centrál věřitelských bank ve Vídni a v Paříži

Následující článek

Kavárny coffeeheaven se změní na Costa Coffee