Kofola se propadá, Samarasové za měsíc přišli o 830 milionů korun

Akcie nadnárodního limonádového a sirupového holdingu Kofola včera mohutně spadly. Během jediného dne na varšavské burze ztratily 12,55 procent. Akcionáři společnosti „přišli“ v přepočtu o 640 milionů korun. Původem česká Kofola v posledním měsíci propadla už o 27 procent. Rodině krnovských Samarasů, jíž patří majoritních 51,18 procent, klesl za pouhých třicet tři dní majetek o 830 milionů korun (měřeno poklesem tržní kapitalizace společnosti Kofola). V akciích Kofoly stále ale mají 2,3 miliardy.

Kofola patří mezi největší výrobce nealkoholických nápojů ve střední a východní Evropě. Na varšavskou burzu vstoupila prostřednictvím polského Hoopu, který loni pohltila. V polském hlavním městě dnes také sídlí centrála holdingu, který zastřešuje téměř dvě desítky společností. Tržby skupiny Kofola loni dosáhly v přepočtu 8,1 miliard korun. Letos v prvním čtvrtletí se holding propadl do ztráty. Možná i proto akcie tolik padají.
-mot-

Stanovisko společnosti Kofola
Celkový počet akcií společnosti Kofola SA, listované na Varšavské burze je 26 mil. Z tohoto počtu pouze 0,4% tedy cca 118 tis. akcií je volně obchodováno na burze. Zbývajících 99,6 % akcií je v rukou rodiny Samarasových společně s dalším finančním investorem a dvěma manažery.

U takto nízkého obratu akcií (pouze 0,4 %) obchodovaná cena na burze nevypovídá o finanční hodnotě skupiny a informace, které se zakládají na ocenění firmy dle aktuální ceny na burze jsou zavádějící a vedou k poškození dobré pověsti a jména celé skupiny Kofola. Jako příklad uvádíme, že v posledním měsíci bylo zobchodováno cca 7 tis. z celkového počtu 26 mil. akcií.

Ovlivnění ceny akcie na burze v důsledku jediné transakce v množství 2 promile z celkového počtu akcií a v hodnotě 130 tis. PLN ve srovnání s celkovou hodnotou tržní kapitalizace cca 900 mil. PLN nemůže být komentováno jako pokles hodnoty společnosti.

Čtvrtletní výsledky skupiny jsou silně ovlivněny sezónovostí. Na celkový roční zisk má největší vliv, jak dopadne letní sezona, tzn. výsledky 2 a 3 čtvrtletí. Výsledek 1 čtvrtletí byl také významně ovlivněn finančními náklady – kurzovými ztrátami. Za druhé čtrvrtletí očekáváme dle předběžných výsledků pozitivní výsledek.
Martin Klofanda, Kofola

Předcházející článek

Czech Coal půjčila Tykačovi na pár měsíců půl miliardy korun

Následující článek

Marko Pařík se chlubí něčím, co mu nepatří a lže