Malokarpatské a svetové gastronomické dobrodružstvá

Dnes by som vám v rámci občasného slovenského gastronomického okienka na motejlek.com chcel predstaviť tri zaujímavé reštauračné zariadenia v malebnom vinárskom mestečku, v Modre. Modra je od Bratislavy vzdialená asi 30 kilometrov a je pohodlne dostupná aj z diaľnice D1, ak pri Senci odbočíte na Pezinok. V Modre a okolí sa pravidelne usporadúva množstvo vinárskych podujatí, počas ktorých sa oplatí navštíviť ju najviac. Ak dorazíte na degustačnú výstavu vín Vitis Aurea, alebo sa rozhodnete navštíviť Malokarpatskú vínnu cestu, či prídete len tak, na pár dní vypnúť so svojou rodinou, mali by ste rozhodne navštíviť niektorý z nižšie spomenutých podnikov.

Najznámejším je moderný vinársky komplex Elesko, ktorý spadá do veľmi ambicióznej skupiny Igora Ledeckého, bývalého spolupracovníka Petra Kellnera, ktorý so svojím vínom pomýšľa na svetové ocenenia. Do skupiny tiež patrí Erdödyho palác v absolútnom centre Bratislavy, ktorý je domovom top slovenských reštaurácií. Ale späť do Modry. Elesko, alebo pred rebrandingom In Vino, je moderná stavba, ktorá v svojich útrobách ukrýva múzeum moderného umenia ZOYA, s výstavou diel „Slováka“ Andyho Warhola, pôsobivú výrobu vína, do ktorej cez presklené steny bez problémov nazriete a v neposlednom rade skvelú reštauráciu. Hoci nie som veľkým mäsožravcom, rozhodne odporúčam divinu, ktorá poteší nielen váš žalúdok, ale aj peňaženku. Samozrejme si nesmiete k jedlu odoprieť vínko, značka Elesko vás iste nesklame a s výberom ochotne poradí obsluha, ktorej však treba vytknúť, že sa o hostí nestará tak, ako by sa mohla. Odísť by ste nemali bez toho, aby ste ochutnali domácu zmrzlinu.

Ak máte viac času, prípadne preferujete menej exponované miesta, vašou voľbou by mala byť reštaurácia U Richtára, v historickom centre Modry. Popri gastronomickom zážitku si môžete byť istí, že obsluha sa o vás dokonale postará. V zadnej časti reštaurácie sa nachádza bar, kde môžete posedieť s priateľmi a kde sa často usporadúvajú degustácie a spoločenské akcie. Podľa niektorých Modranov je dokonca jedlo U Richtára najchutnejšie a z hľadiska gastronómie by ho odporučili ako primárnu voľbu v meste. Ako predjedlo môžete ochutnať husaciu pečeň, ak obľubujete polievky skúste krémovú dubákovú, pokračujte grilovanou krkovičkou, alebo kačacími prsiami s višňovo-vínovou omáčkou, respektíve steakom z argentínskej sviečkovice a hodovanie zakončite horúcim koláčom s karamelom. Keď sa vám však v menu zapáči niečo iné neváhajte a doprajte si to, na čo vám budú tiecť slinky, U Richtára vám proste bude chutiť. Pri odchode nezabudnite zavítať do wineshopu a zobrať tekutý kúsok Modry aj svojim priateľom.

Tretím miestom, ktoré by ste si nemali nechať ujsť je Hotel Zochova chata. Novo otvorený nadštandardný hotel je situovaný v lesoch nad Modrou a po rozsiahlej a nákladnej rekonštrukcii pôvodnej Zochovej chaty ho otvorili len prednedávnom. Pobyt v hoteli je vhodný na strávenie relaxačného víkendu, usporiadanie spoločenskej udalosti, ale poskytuje tiež konferenčné priestory. Reštaurácia je príjemná a kuchyňa veľmi chutná. Obsluha pôsobí miestami ešte trochu zmetene, hoci je príjemná a pozorná, ale môže sa stať, že na stôl dostanete pohár vína bez toho, aby ste vedeli aká to je značka, či odroda, nehovoriac o ročníku. Tieto nuansy sa však časom nepochybne zlepšia, reštaurácia Hotela Zochova chata na to má všetky predpoklady. Pri svojej zatiaľ jedinej návšteve som si dal krevetový špíz grilovaný na cesnaku, kačacie prsia s kapustou a čokoládovú penu na pomarančoch, chutilo mi a to veľmi. V jedálnom lístku sú na výber zaujímavé slovenské jedlá, ale priestor dostala aj medzinárodná kuchyňa. Keď budete zo Zochovej chaty odchádzať náhodou v tme, pozor na srnky. Ste v lese a miestna zver rada postáva a pobehuje na ceste.

Keď patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí radšej spaľujú kerozín vo svojich private jetoch ako benzín v autách, pred svojou najbližšou cestou do sveta nazrite do čerstvého vydania najlepších svetových reštaurácií sponzorovaného minerálnou vodou San Pellegrino na www.theworlds50best.com/awards/1-50-winners. Autor tohto článku sa pokúšal dostať do jednotky, ktorou je slávna Noma v Kodani, ale nakoľko je len chudobným študentom a nedisponuje žiadnym Gulfstreamom a dokonca ani len Cessničkou, cez 3 mesačný waiting list sa mu dostať nepodarilo. Možno však vy, ak sa voláte Tkáč, Komárek, alebo Krúpa, tento problém mať nebudete. Dobrú chuť.
-mad-

Předcházející článek

Karel Komárek je opravdu při penězích, jeho firmy loni vydělaly jako nikdy v historii

Následující článek

Karel Komárek prostřední výrazně stoupá v žebříčku 308 nejbohatších Čechů a Slováků