Na kamenickou Edschu tvrdě dopadly trable německé matky

Krajský soud v Českých Budějovicích zahájil insolvenční řízení se společností Edscha Bohemia, která za poslední účetní období vydělala 158,5 milionů korun po zdanění. Vyhověl tak návrhu finančního úřadu v Pelhřimově, který přihlásil pohledávky za 21 milionů korun.

Edscha, která je významným výrobcem střech kabrioletů, kufrů aut, dveřních systémů, pedálů nebo ručních brzd, neuhradila za první tři měsíce letošního roku daň z přidané hodnoty. Berní úřad připojil jména dalších věřitelů. Jsou mezi nimi Všeobecná zdravotní pojišťovna, UniCredit Bank Czech Republic, Okresní správa sociálního zabezpečení, Spojené kartáčovny.

Edscha Bohemia loni v polovině roku zaměstnávala v České republice 400 lidí. Šlo o velmi úspěšný podnik s dvoumiliardovými tržbami a vysokým ziskem. Mezi zákazníky společnosti dominovali Škoda Auto, Audi, Volkswagen, TPCA, Mercedes nebo Dacia.

Letos došlo k obrovskému propadu tržeb. Naprosto devastující následky na firmu mělo vyhlášení insolvence na německou matku. Edscha se ocitla v platební neschopnosti poté, co ji přestal podporovat vlastník, kterým je americká private equity skupina Carlyle Group. O hodně špatném stavu Edschy svědčí vyjádření mluvčího automobilky BMW. Před pár měsíci žekl, že se firma vždy snaží pomoci svým dodavatelům, ale v případě Edschy to už prý není možné.
-mot-

Předcházející článek

Polovina německého dolu bude spadat pod holding Křetínský/J&T/PPF/Generali

Následující článek

Vítkův realitní holding loni vydělal 1,7 miliardy korun po zdanění