Národnímu památkovému ústavu došla po osmi urgencích trpělivost, připojil se k insolvenčnímu řízení

Národní památkový ústav zaslal společnosti Copa Centrum Národní od loňského října do letošního dubna osm výzev k zaplacení faktury. Peníze neobdržel a proto přihlásil pohledávky do insolvečního řízení, které bylo proti Copě zahájeno toto úterý. Celkově se státní organizace domáhá 5,57 milionů korun. Národní památkový ústav a Copa Centrum Národní podepsaly loni v létě Dohodu o podmínkách provedení záchranného archeologického výzkumu.

Jde o to, že v místě, kde společnost buduje za zhruba čtyři miliardy korun obchodní, kancelářský a bytový komplex, se nacházejí cenné archeologické artefakty. Ze zákona vyplývá, že výzkum musí platit developer. Nově budované centrum se nachází v okolí stanice metra Národní třída na Praze 1.

Původní insolvenční návrh na Copa Centrum Národní podal Jiří Zeman, někdejší vlastník stánků v místech, kde probíhá výstavba. Zeman v insolvenčním návrhu vyčíslil svoje pohledávky na 27,7 milionů korun.

Za společností Copa Centrum Národní stojí Sebastian Georg Pawlowski a Philipp Henry Andreas Schröder. Pawlowski je vydavatelem časopisů Instinkt a Týden.
-mot-

Předcházející článek

Tůma končí jako guvernér, už bylo na čase

Následující článek

Rodinný dům spolumajitele STZ a Spolchemie Martina Procházky si „označil“ exekutor