Nejžhavějším kandidátem na premiéra je bezesporu Karel Schwarzenberg – skutečný vítěz voleb

Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg byl dnes potvrzen jako skutečná ikona. Obrovský úpěch účelového projektu TOP 09 a nevídané množství preferenčních hlasů dělá z hlavy domu Schwarzenbergů jasného adepta na premiérský post. Petr Nečas, případně Bohuslav Sobotka, by měli mít rozum a zapomenout. V současné době bude pro Českou republiku Schwarzenberg jako předseda vlády tím nejlepším řešením, byť by si občas schrupnul.

Volby přinesly ale celou řadu zajímavých výstupů. Voliči například okroužkovali obrovské množství kandidátů z obvykle nevolitelných míst, některá tradiční jména odeslali do nejistoty. V případě TOP 09 zaujalo množství lékařů, kteří se stanou poslanci. Z 41 jmen jich tam budou mít plných devět, pět přitom poskočilo z nevolitelných míst.

Zajímavé bude také sledovat, z čeho (a jak) budou ČSSD a ODS splácet stovky milionů korun, které si na kampaň půjčily. Oproti minulým volbám utratily o stovky milionů více, ale dostaly o stovky tisíc hlasů méně. Peníze za tyto hlasy budou hodně chybět. ČSSD jen v tomto případě dostane o 57,4 milionů méně než v roce 2006, ODS dokonce o 83,4 milionů méně.

Pokud se sečtou celkové příjmy stran od státu za poslední čtyři roky a porovnají se s příjmy v příštích čtyřech letech, je rozdíl propastný. ČSSD si celkem pohorší o 122 milionů a ODS dokonce o 184 milionů korun.
-mot-

Neúspěch Zelených pochopitelně zamrzel.

Předcházející článek

Kroužecký se dočkal prvních větších peněz od Sokolovské uhelné, místo 1,2 miliardy dostal ale jen 150 milionů

Následující článek

Nečas v roce 2003: Pozor na ČSOB, Appian Group a PPF!