Pavol Krúpa topí pod kotlem

Majitel skupiny Arca Capital Pavol Krúpa jde ostře proti Jiřímu Písaříkovi, jemuž se naboural do firmy Bohemia Energy entity (BEe), největšího tuzemského alternativního obchodníka s elektřinou a plynem. Na Energetický regulační úřad (ERÚ) podal podnět, v němž zpochybňuje schopnost BEe plnit finanční předpoklady k zajištění licencované činnosti. Proti BEe podal i insolvenční návrh.

Krúpa, který kontroluje desetiprocentní podíl v BEe, patřící oficiálně Tomáši Bártovi, v podnětu ERÚ cituje ze znaleckého posudku, který si nechala vypracovat firma MR Communications, přes niž Písařík BEe ovládá. Po nedávném majetkovém přeskupení má devadesát procent. Podle posudku má BEe v tuto chvíli závazky a úvěry ve výši 6,69 miliardy korun a očekává v příštích letech snižování nezdaněného zisku (z 378 milionů v roce 2014 na 246 milionů v roce 2016). Krúpa upozorňuje, že společníci BEe si za této situace rozdělili veškerý dosavadní zisk ve výši téměř 1,6 miliardy korun a vyzývá ERÚ, aby prověřil schopnost BEe „finančně zabezpečit provozování činnosti, na kterou má vydánu licenci, a zabezpečit závazky nejméně na období 5 let.“

Zároveň byl dnes na BEe podán insolvenční návrh kyperskoou firma Jonaza Trading. Ta se domáhá 304 tisíc korun, což měla být mimořádná odměna pro firmu EMTC-Czech Tomáše Bárty. EMTC-Czech tuto pohledávku kyperské firmě podstoupila. Nedohoda mezi Písaříkem (a jeho manželkou) a Bártou, který v minulosti pro BEe sehnal statisíce klientů, stála u zrodu současného sporu.

Předcházející článek

Bývalý šéf Patria Finance Klenor a někdejší průmyslník Ovčaří spouštějí společný byznys

Následující článek

Aktivistický investor Hodina chce v Tomě svrhnout schiebery Ševčíka a Schwarze, rozhodnou Kurkové