První rok Lovochemie jen pod Babišem znamenal 5x větší čistý zisk

Největší tuzemským producent hnojiv loni dosáhl historicky nejvyššího zisku i obratu. Že půjde o rekordní čísla bylo jasné na „více než sto procent“. Loni totiž došlo k vypořádání obchodu, kdy Lovochemii definitivně plně ovládla skupina Agrofert Holding Andreje Babiš. Doslova za almužnu mu ji prodal Unipetrol. V podstatě vždy platí pravidlo, že když Babiš převezme kontrolu nad nějakou velkou firmou, okamžitě dramaticky vzroste její zisk. V minulosti šlo například o Duslo, Dezu či SKW Piesteritz. Prostě to tak chodí.

Zisk po zdanění loni Lovochemii vyletěl ze 117 na 525 milionů. Obrat pak z 3,8 na 5,3 miliard. Za absolutně rekordními výsledky stojí především vysoká prodejní cena hnojiv. Lovochemie jich loni prodala 734 tisíc tun. letos v únoru vyplatila akcionáři dividendu ve výši 300 milionů korun. Vlastníkem je Deza, stoprocentní dcera Agrofertu.

Lovosická chemička vyrábí především minerální hnojiva jako jsou ledek amonný, ledek vápenatý, vícesložková hnojiva nebo kapalná hnojiva. V rozsáhlém areálu společnosti byla letos dostavěna továrna, která ročně zpracuje kolem 400 tisíc tun řepkového semene, z nějž bude vyráběno zhruba 100 tisíc tun bionafty na zpracování metylesteru řepkového oleje. Rozsahem jde o kapacitu bývalé Setuzy.
-mot-

Předcházející článek

Šlemrův a Němcův gumárenský kolos ČGS vydělal nejméně od roku 2000

Následující článek

Matka chudého miliardáře Vítka zaplatí za syna dlužné výživné v řádu milionů