Řebíčkem dobře vykrmený Viamont DSP dokázal za tři roky 4x zvýšit tržby

Hospodářské noviny spočítaly, že ústecká stavební firma Viamont DSP získala za dobu, kdy byl činný ve vysoké politice Aleš Řebíček, veřejně zakázky za zhruba 14 miliard korun. Díky tomu její loňský zisk po zdanění vyletěl na mohutných 293 milionů korun. Vlastníky Viamontu DSP jsou rovným dílem Viamont a Dálniční stavby Praha. Třetinovým majitelem Viamontu byl ještě v roce 2006 dnes už bývalý ministr dopravy Řebíček.

Viamontu DSP se podařil takový hodně velký zázrak. Než se stal Řebíček ministrem dopravy měl roční tržby jednu miliardu korun a zisk po zdanění 38 milionů. Loni, kdy ještě Řebíček byl ministrem, Viamont DSP utržil 4 miliardy a vydělal již zmíněných 293 milionů. V České republice neexistuje žádná jiná stavební firma, které by něco takového v posledních dvaceti letech podařilo. Ani dnes už legendární liberecký Syner nedokázal během tří let čtyřikrát zvýšit tržby a téměř zosminásobit čistý zisk.

Řebíček v minulosti prohlásil, že třetinu Viamontu prodal v roce 2006. Jenže většinu peněž – téměř 220 milionů – dostal za svůj podíl až v loňském roce. Před třemi lety byla jeho hodnota sotva třetinová. Díky pořádnému výkrmu veřejnými zakázkami se podařilo nafouknout již zmíněnou dceřinou firmu a prodat podíl ve Viamontu za tak velké peníze. Tomu se říká „porazit Stanislava Grosse“.
-mot-

Předcházející článek

Skupina J&T zvedla zisk na 106 milionů eur

Následující článek

Ocelárny Evraz Vítkovice Steel hospodařily nejhůř od roku 2003