PPF Group, Generali PPF Holding a J&T vydělají na akciích Zentivy kolem 600 milionů korun

PPF Group, Generali PPF Holding a J&T prodají akcie ve farmaceutické společnosti Zentiva francouzskému gigantovi Sanofi-Aventis. Přijaly nabídku, jejíž platnost končí dnes. Donutila je k tomu svizelná až napjatá finanční situace spojená s mohutnými prodělky na některých obchodech. Původně měly se Zentivou jiné plány.

Dohromady budou inkasovat 14 miliard korun. V sočasné době jde o významný a cenný příspěvek. Zejména pro J&T, která prostřednictvím dceřiné Fervent Holdings dostane 3,34 miliard korun. Slovenská finanční skupina na akciích Zentivy vydělá kolem 140 milionů korun, PPF Group a Generali PPF Holding zhruba 450 milionů.

Zisky se dají poměrně přesně odvodit z údajů České pojišťovny (spadá pod Generali PPF Holding). Z nich vyplývá, že tato instituce za 17,29 procent Zentivy zaplatila 7,26 miliard korun. Přijatá nabídka Sanofi-Aventisu nyní stejný balík ocenila na 7,58 miliard.

Končí příběh, který začal na podzim roku 2005, kdy PPF a J&T prostřednictvím svých dcer získaly první akcie Zentivy. Od americké Warburg Pincus nakoupily více než dvanáct procent. Zentiva rostla a vypadalo to, že PPF a J&T vydělají miliardy korun. V dubnu 2007 zisk překročil 50 procent. Obě skupiny přikupovaly další akcie až se dohromady dostaly na na téměř 32 procent.

PPF dokonce dala nabídku na převzetí celé Zentivy. Bylo to loni na začátku června, kdy se akcie farmaceutické firmy vzpamatovávaly z několika prudkých propadů. PPF podáním nabídka zabránila dalším otřesům a cenné papíry stabilizovala. Zároveň k rázné akci vyprovokovala Sanofi-Aventis. Největší akcionář Zentivy byl do té doby „spícím“ podílníkem. Nakonec to je ale on, kdo Zentivu ovládne. Kromě podílů od PPF Group, Generali PPF Holdingu a J&T získá téměř šest procent dosud vlastněných zaměstnanci a vedením Zentivy. Tím se dostane na více než 62 procent.

Dosud není věrohodně potvrzeno, jak se svým podílem naloží Pavel Tykač, jenž prostřednictvím kyperského Belviport Tradingu vlastní 10,1 procent Zentivy v hodnotě 4,43 miliard korun. O Tykačovi je ale známo, že se rozhodně nebrání soudním sporům s velkými nadnárodními korporacemi. Pokud podíl prodá, bude to zřejmě znamenat, že i na něj dolehla finanční mizérie.

-mot-

Předcházející článek

Citigroup míří na onen svět, Dow Jones na šestiletém minimu

Následující článek

Výrazný Kvido Štěpánek vyplatil společníky. Za 338 milionů se stal jediným vlastníkem firmy Isolit-Bravo